Duże zmiany nastąpiły na największej wałbrzyskiej państwowej uczelni. PWSZ AS ma nowego rektora, nowe instytuty i kierunki kształcenia. Inauguracja była podsumowaniem dziewięcioletnich rządów profesora Czesława Dutki i życzeniem nowej rektor profesor Elżbiety Lonc, by wałbrzyska uczelnia szła śladem swojej wielkiej dolnośląskiej sąsiadki - Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Czesław Dutka wspominał trudne początki tej uczelni, kilka przeprowadzek, dziękował wszystkim, którzy pomogli, by uczelnia tak się rozrosła i zajęła ważne miejsce na edukacyjnej mapie Wałbrzycha i regionu. - Odchodzę z przeświadczeniem dobrze spełnionego obowiązku - podsumował swoje wystąpienie prof. Czesław Dutka. I przekazał insygnia władzy rektorskiej swojej następczyni prof. Elżbiecie Lonc. Nowa pani rektor mówiła zaś o odpowiedzialności i nowym doświadczeniu w swoim życiu zawodowym. I przedstawiła wizję, jaka będzie towarzyszyć jej kadencji.
- Opracowanie długofalowej strategii rozwoju naszej uczelni, otwartej na ideę uczenia się przez całe życie, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik elektronicznych oraz informatycznych - dodała rektor Lonc. Senat uczelni ustanowił od tego roku tytuł honorowy "Zasłużony dla PWSZ AS" i wzór statuetki, wręczanej wraz z przyznanym tytułem. Pierwsze dwie takie statuetki trafiły do rąk byłego rektora Czesława Dutki oraz posła Henryka Gołębiewskiego, wieloletniego przewodniczącego Konwentu uczelni. Przy tej okazji licznie zebraniu w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie usłyszeli laudację o życiu i dorobku naukowym prof. Czesława Dutki. Poseł Gołębiewski nie był obecny na uroczystości i statuetkę odbierze przy najbliższej okazji. Tradycyjnie podczas inauguracji studenci I roku złożyli ślubowanie i otrzymali indeksy, najlepsi absolwenci otrzymali zaś nagrody. Wyróżniono także nagrodami kilkunastu pracowników uczelni. Od bieżącego roku akademickiego PWSZ AS zmieniła nazwy swoich instytutów, nawiązując do nazw kierunków uniwersyteckich. Dotychczasowe instytuty filologii oraz pedagogiki utworzył nowy Instytut Humanistyczny. Poprzednie instytuty politologii i administracji publicznej stworzyły nowy Instytut Społeczno-Prawny. Rozszerzona została nazwa instytutu turystyki i brzmi ona obecnie Instytut Turystyki i Rekreacji. Natomiast nowy kierunek studiów, pierwszy inżynierski jaki pojawił się na uczelni, logistyka znalazł się w Instytucie Przyrodniczo-Technicznym. Największy jest obecnie Instytut Humanistyczny, dlatego w całości znalazł on swoją siedzibę w budynku przy ul. Piotra Skargi. Pozostałe trzy instytuty, biblioteka główna oraz administracja uczelni mieszczą się w budynku przy ul. Zamkowej. Uczelnia ma już kolejne plany inwestycyjne, jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa dużej sali audytoryjnej, z której korzystać będzie całe miasto. Uroczystość uświetnił swoim śpiewem chór Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu.
Źródło: (B. S) / 30minut
Wakacje to wspaniały czas, pełen słońca, długich dni i niezapomnianych rozrywek. Jedną z atrakcji tegorocznego lata jest multimedialna fontanna w Parku Zdrojowym w Jedlinie-Zdroju. Zlokalizowana w pobliżu amfiteatru, zachwyca swoim pięknem i oferuje widowiskowe pokazy przez całe lato.
czytaj więcejZ przyjemnością informujemy, że Park Aktywności Czarodziejska Góra w Jedlinie-Zdroju nawiązał współpracę z Kolejami Dolnośląskimi S.A. Dzięki podpisanej umowie z Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju, pasażerowie podróżujący pociągami tej spółki mogą teraz podziwiać 15-sekundowy spot promujący atrakcje naszego miasta na 100 ekranach w pociągach!
czytaj więcejOd koncertów na świeżym powietrzu po magiczne spektakle i ciche dyskoteki – Jedlina-Zdrój zaprasza na trzy dni pełne emocji i dobrej zabawy dla całej rodziny. Na scenie między innymi Paulina Lenda – uczestniczka popularnego show „Mam Talent”, która oczaruje publiczność charakterystycznym, mocnym głosem.
czytaj więcejŻłobek Miejski w Jedlinie-Zdroju rozpoczął rekrutację do nowo powstałej grupy żłobkowej. Dzięki inwestycji Miasta Jedlina-Zdrój, w ramach zadania pn. „Rozbudowa Żłobka Miejskiego w Jedlinie-Zdroju – utworzenie 10 miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3”, współfinansowanej z programu Maluch + 2022 – 2029. Na potrzeby placówki przystosowano salę, pomieszczenie gospodarcze oraz wózkarnię.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na kameralne obchody 217 rocznicy II-giej Bitwy pod Strugą z 15 maja 1807 roku.
W obchodach będą uczestniczyli przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Baterii Organicznej Artylerii Konnej I Pułku Strzelców Konnych Woysk Xsięstwa Warszawskiego.