Esperanto - język wydawałoby się zapomniany - nadal ma wielu zwolenników, rzec można nawet - entuzjastów, i to na całym świecie. Nie trzeba o tym przekonywać uczestników wczasów esperanckich, tradycyjnie wypoczywających latem w Szczawnie Zdroju. Dodatkowa atrakcja to fakt, że w uzdrowisku kurował się niegdyś Ludwik Zamenhof, twórca uniwersalnego języka, który miał okiełznać światową wieżę Babel i zbliżyć do siebie różne narody. W Szczawnie, dzięki esperanto, bariery językowe pokonywali Niemcy, Włosi, Holendrzy, Ukraińcy i, oczywiście, Polacy. Przedstawiciel Ukrainy, to wybitny esperantysta, twórca słownika ukraińsko- esperanckiego i esperancko - ukraińskiego. Z uczestnikami wypoczynku spotkał się Roman Dobrzyński, dziennikarz, podróżujący po całym świecie, wykładający esperanto nawet na uniwersytecie w Pekinie.
- Ten język nie tylko ułatwia kontakty z ludźmi, ale przyczynił się też do popularyzacji moich książek. Kiedy wydawałem je tylko po polsku, nie było zainteresowania przekładami. Gdy wydałem jedną w języku esperanto, niemal natychmiast została przetłumaczona na kilkanaście innych języków - opowiada dziennikarz. Wśród osób dorosłych jest także narybek. 15-letni Kacper Podbielski ze Zgorzelca pokonał już pierwsze bariery i swobodnie posługuje się esperantem, umie nawet zaśpiewać piosenkę w tym języku. Niezwykły efekt nauki esperanta wystąpił u Grzegorza Pisarskiego z Wrocławia. Kiedy jako niespełna 5-letni chłopczyk zaczął się uczyć tego języka, bardzo szybko go opanował, a potem niemal co roku uczył się nowego języka. Teraz określenie poliglota pasuje do niego jak ulał - Grzegorz Pisarski biegle włada dwudziestoma językami, a jeszcze w kilku innych może się porozumieć. Być może te przykłady zachęcą mieszkańców Wałbrzycha do nauki esperanta, a jest to możliwe, o czym przekonuje Elżbieta Stańkowska. - Wystarczy przyjść do Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury na Piaskowej Górze i zostawić kontakt do siebie. Jak się uzbiera 5 osób, można rozpocząć kurs - mówi wałbrzyska esperantystka.
Źródło: (Szela) / 30minut
Z przyjemnością informujemy, że Park Aktywności Czarodziejska Góra w Jedlinie-Zdroju nawiązał współpracę z Kolejami Dolnośląskimi S.A. Dzięki podpisanej umowie z Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju, pasażerowie podróżujący pociągami tej spółki mogą teraz podziwiać 15-sekundowy spot promujący atrakcje naszego miasta na 100 ekranach w pociągach!
czytaj więcejOd koncertów na świeżym powietrzu po magiczne spektakle i ciche dyskoteki – Jedlina-Zdrój zaprasza na trzy dni pełne emocji i dobrej zabawy dla całej rodziny. Na scenie między innymi Paulina Lenda – uczestniczka popularnego show „Mam Talent”, która oczaruje publiczność charakterystycznym, mocnym głosem.
czytaj więcejŻłobek Miejski w Jedlinie-Zdroju rozpoczął rekrutację do nowo powstałej grupy żłobkowej. Dzięki inwestycji Miasta Jedlina-Zdrój, w ramach zadania pn. „Rozbudowa Żłobka Miejskiego w Jedlinie-Zdroju – utworzenie 10 miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3”, współfinansowanej z programu Maluch + 2022 – 2029. Na potrzeby placówki przystosowano salę, pomieszczenie gospodarcze oraz wózkarnię.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na kameralne obchody 217 rocznicy II-giej Bitwy pod Strugą z 15 maja 1807 roku.
W obchodach będą uczestniczyli przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Baterii Organicznej Artylerii Konnej I Pułku Strzelców Konnych Woysk Xsięstwa Warszawskiego.
28 lipca 2024 roku
start: Dworzysko, al. Spacerowa 22, Szczawno-Zdrój
Startujemy z aktywacją zapisów.
Zapisy dorośli, limit 500 zawodników. online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php…
Zapisy dzieci, limit 300 zawodników. online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php…
Zapraszamy!