Szczawno-Zdrój zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie na najlepsze praktyki jednostek samorządu terytorialnego w zakresie polityki wobec osób niepełnosprawnych Samorząd Równych Szans 2012. Projekt obejmował zadania zrealizowane przez gminy w zakresie likwidacji barier w dostępie osób niepełnosprawnych do pełnego udziału w życiu społecznym. Z danych Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczawnie-Zdroju wynika, że osób niepełnosprawnych lub dotkniętych problemem niepełnosprawności jest ok. 750, co stanowi ponad 13% ogółu mieszkańców gminy. Sytuacja osób niepełnosprawnych oraz działania przeciw wykluczeniu społecznemu określona została w Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Szczawna-Zdroju na lata 2009-2013.
Priorytetem w działaniach samorządu stała się likwidacja barier architektonicznych w obiektach użyteczności publicznej i na obszarze miejskiej przestrzeni oraz zwiększenie dostępu do Urzędu poprzez wykorzystywanie Elektronicznej Skrzynki Podawczej. W ramach realizacji projektu w zakresie przystosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych zlikwidowano bariery architektoniczne w ciągach pieszo- -jezdnych w centrum uzdrowiska na ulicach Tadeusza Kościuszki, Wojska Polskiego, Henryka Sienkiewicza oraz wybudowano nową parterową przychodnię zdrowia. Z myślą o niepełnosprawnych zapewniony został podjazd dla wózków do budynku Urzędu Miejskiego oraz zamontowano samoczynnie otwierające się drzwi wejściowe. Ponadto Gmina wykonała podjazd dla osób niepełnosprawnych do budynku Biblioteki Miejskiej i zlikwidowała schody przy wejściu do Domu Zdrojowego. W celu ułatwienia komunikacji, na parterze budynku Urzędu Miejskiego, uruchomiono Punkt Przyjęć Interesanta oraz wprowadzono Elektroniczną Skrzynkę Podawczą, która pozwala na załatwianie spraw i składanie wniosków drogą internetową, z zastosowaniem gotowych formularzy, co zapewniło zdalny dostęp osób niepełnosprawnych do urzędu. Uroczysta gala z dwudniowymi warsztatami poświęconym i tematyce osób niepełnosprawnych odbyła się w Karpaczu. Kapituła Nagrody pod patronatem Ministra Jarosława Dudy – Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wybrała spośród 125 zgłoszonych projektów 15 zwycięzców i przyznała 25 wyróżnień. Ak
źródło: 30minut
Wakacje to wspaniały czas, pełen słońca, długich dni i niezapomnianych rozrywek. Jedną z atrakcji tegorocznego lata jest multimedialna fontanna w Parku Zdrojowym w Jedlinie-Zdroju. Zlokalizowana w pobliżu amfiteatru, zachwyca swoim pięknem i oferuje widowiskowe pokazy przez całe lato.
czytaj więcejZ przyjemnością informujemy, że Park Aktywności Czarodziejska Góra w Jedlinie-Zdroju nawiązał współpracę z Kolejami Dolnośląskimi S.A. Dzięki podpisanej umowie z Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju, pasażerowie podróżujący pociągami tej spółki mogą teraz podziwiać 15-sekundowy spot promujący atrakcje naszego miasta na 100 ekranach w pociągach!
czytaj więcejOd koncertów na świeżym powietrzu po magiczne spektakle i ciche dyskoteki – Jedlina-Zdrój zaprasza na trzy dni pełne emocji i dobrej zabawy dla całej rodziny. Na scenie między innymi Paulina Lenda – uczestniczka popularnego show „Mam Talent”, która oczaruje publiczność charakterystycznym, mocnym głosem.
czytaj więcejŻłobek Miejski w Jedlinie-Zdroju rozpoczął rekrutację do nowo powstałej grupy żłobkowej. Dzięki inwestycji Miasta Jedlina-Zdrój, w ramach zadania pn. „Rozbudowa Żłobka Miejskiego w Jedlinie-Zdroju – utworzenie 10 miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3”, współfinansowanej z programu Maluch + 2022 – 2029. Na potrzeby placówki przystosowano salę, pomieszczenie gospodarcze oraz wózkarnię.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na kameralne obchody 217 rocznicy II-giej Bitwy pod Strugą z 15 maja 1807 roku.
W obchodach będą uczestniczyli przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Baterii Organicznej Artylerii Konnej I Pułku Strzelców Konnych Woysk Xsięstwa Warszawskiego.