W samym centrum Szczawna-Zdroju rozciąga się Park Zdrojowy imieniem Henryka Wieniawskiego. Początki parku przypadają na 1812 rok, kiedy to powstał pasaż spacerowy. Jest to dzisiejsza Aleja Lipowa. Latami sukcesywnie rozkwitał w stylu angielskim. Położony jest on na zboczu Wzgórza Gedymina. Przez park przebiega główny deptak, gdzie w porze letniej na ławeczkach przesiadują mieszkańcy Szczawna i okolic oraz kuracjusze i wczasowicze. Jest to doskonałe miejsce wypoczynku i rekreacji. W parku wznosi się na skarpie Wieża zegarowa Anna z 1818 roku, z której można podziwiać przyrodę. Symbolem Uzdrowiska Szczawno-Zdrój jest Pijalnia Wód Mineralnych, otwarta 1984 roku i Hala Spacerowa. Pięknie rzeźbiony teren i bogata Flora przyciąga turystów z Polski i innych krajów. Szczególnie można tu spotkać naszych niemieckich sąsiadów.
Pierwszy pomnik polskiego skrzypka i kompozytora Henryka Wieniawskiego powstał w Parku Zdrojowym. Został on odsłonięty w 1966 roku. Turystom odwiedzającym regularnie Szczawno-Zdrój znana jest Słoneczna Polana, która rozciąga się w Parku zdrojowym , obejmując część Wzgórza Gedymina. Od 1924 roku znajdowało się tam pole golfowe, gdzie odbywały się zawodowe turnieje golfowe, np. Mistrzostwa Świata. W latach PRL zostało ono zamknięte, ponieważ golf uznano za sport burżuazyjny. W górnej części Słonecznej Polany znajduje się jeden z najlepszych w Europie stałych torów kolarskich. W 2004 roku miały tu miejsce Mistrzostwa Europy 4 Cross, które są odmianą kolarstwa górskiego. W parku górują drzewa iglaste i liściaste. Występuje tu wiele gatunków egzotycznej roślinności pochodzące Południowej Europy i Ameryki Północnej. Niespotykane okazy stanowią liczne pomniki przyrody, które trudno spotkać w innych regionach Polski. Spośród wielu gatunków kwiatów na uwagę zasługują rosnące nad wodą przepiękne rododendrony, należące do rodziny wrzosowatych. Każdego roku w miesiącu maju kwitną one w kilku barwach, stwarzając niepowtarzalny nastrój. Krzewy te nie gubią liści, które w porze zimowej zwijają się w rulony. Występuje tu liczne krzewy dekoracyjne, jak np. azalie. Jest to jeden z najpiękniejszych parków na Dolnym Śląsku, który swoim niezwykłym urokiem przyciąga turystów.
Z przyjemnością informujemy, że Park Aktywności Czarodziejska Góra w Jedlinie-Zdroju nawiązał współpracę z Kolejami Dolnośląskimi S.A. Dzięki podpisanej umowie z Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju, pasażerowie podróżujący pociągami tej spółki mogą teraz podziwiać 15-sekundowy spot promujący atrakcje naszego miasta na 100 ekranach w pociągach!
czytaj więcejOd koncertów na świeżym powietrzu po magiczne spektakle i ciche dyskoteki – Jedlina-Zdrój zaprasza na trzy dni pełne emocji i dobrej zabawy dla całej rodziny. Na scenie między innymi Paulina Lenda – uczestniczka popularnego show „Mam Talent”, która oczaruje publiczność charakterystycznym, mocnym głosem.
czytaj więcejŻłobek Miejski w Jedlinie-Zdroju rozpoczął rekrutację do nowo powstałej grupy żłobkowej. Dzięki inwestycji Miasta Jedlina-Zdrój, w ramach zadania pn. „Rozbudowa Żłobka Miejskiego w Jedlinie-Zdroju – utworzenie 10 miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3”, współfinansowanej z programu Maluch + 2022 – 2029. Na potrzeby placówki przystosowano salę, pomieszczenie gospodarcze oraz wózkarnię.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na kameralne obchody 217 rocznicy II-giej Bitwy pod Strugą z 15 maja 1807 roku.
W obchodach będą uczestniczyli przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Baterii Organicznej Artylerii Konnej I Pułku Strzelców Konnych Woysk Xsięstwa Warszawskiego.
28 lipca 2024 roku
start: Dworzysko, al. Spacerowa 22, Szczawno-Zdrój
Startujemy z aktywacją zapisów.
Zapisy dorośli, limit 500 zawodników. online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php…
Zapisy dzieci, limit 300 zawodników. online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php…
Zapraszamy!