Biała Sala swój początek zawdzięcza hrabiemu Hochberg, który zgodził się w pierwszej połowie XIX stulecia, żeby w Szczawnie-Zdroju powstało uzdrowisko. W tamtym okresie hrabia był właścicielem tej miejscowości. Białą Salę wybudowano w latach 1839-1842 w samym sercu Szczawna-Zdroju. Uzdrowisko zaprojektował architekt Joseph Friedrich Raabe. W tamtych czasach kwitło życie kulturalne i towarzyskie. Miały tam miejsce liczne koncerty, spotkania i wykłady. Biała Sala nazywana była wówczas Salonem Zdrojowym lub Kuracyjnym. Białą Salę dawniej odwiedzały ważne osobistości, m.in. księżna Daisy Hochberg Von Pless czy Henryk Wieniawski, który był wirtuozem skrzypiec i kompozytorem. Polski muzyk pierwszy raz odwiedził Białą Salę w 1855 roku.
Dwa lata później ponownie przyjechał do Szczawna-Zdroju. Budynek przed II Wojną Światową pełnił rolę hotelu. Natomiast po 1945 roku stał się lokalem tanecznym z restauracją. Powierzchnia zabudowy wynosi 507,56 m2, a taras zajmuje 60,62 m2. Na parterze usytuowana jest sala koncertowa, bilardowa i jadalnia, a na piętrze można skorzystać z pokojów gościnnych. Biała Sala w 1977 roku została wpisana do Rejestru Zabytków. W dzisiejszych czasach budynek przez pięć lat znajdował się w remoncie. Kupiła ją w 2007 roku firma z Wrocławia i rok później rozpoczęła prace rewitalizacyjne. Priorytetem przebudowy zabytkowego obiektu było zachowanie charakteru budowli w dawnym stylu historyczno-architektonicznym i funkcji usługowej lokalu gastronomicznego. Prace remontowe miały także na celu przywrócenie funkcji hotelowej i dostosowanie lokalu do nowych warunków funkcyjno-użytkowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Wyremontowana budowla dostosowana została do osób niepełnosprawnych oraz nowych warunków sanitarnych i bhp. Nowoczesna aranżacja wnętrza historycznego budynku nadała jemu niepowtarzalny styl. Co roku będzie odbywał się tam Bal Sylwestrowy, który pierwszy po pracach remontowych miał miejsce w 2013 roku. Odbywają się tam koncerty czy spotkania, a nawet można wynająć salę, w celu zorganizowania imprezy. Zabytkowa budowla miała zmienić nazwę na Biały Dom, jednak na szczęście do tego nie doszło, ponieważ nowa nazwa mogłaby nie zostać zaakceptowana. W sercach ludzi na zawsze pozostają wspomnienia z niezapomnianych wieczorów tanecznych na Białej Sali w Szczawnie Zdroju, gdzie stylowe lustra i kryształowe żyrandole wprowadzają niesamowity nastrój.
Z przyjemnością informujemy, że Park Aktywności Czarodziejska Góra w Jedlinie-Zdroju nawiązał współpracę z Kolejami Dolnośląskimi S.A. Dzięki podpisanej umowie z Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju, pasażerowie podróżujący pociągami tej spółki mogą teraz podziwiać 15-sekundowy spot promujący atrakcje naszego miasta na 100 ekranach w pociągach!
czytaj więcejOd koncertów na świeżym powietrzu po magiczne spektakle i ciche dyskoteki – Jedlina-Zdrój zaprasza na trzy dni pełne emocji i dobrej zabawy dla całej rodziny. Na scenie między innymi Paulina Lenda – uczestniczka popularnego show „Mam Talent”, która oczaruje publiczność charakterystycznym, mocnym głosem.
czytaj więcejŻłobek Miejski w Jedlinie-Zdroju rozpoczął rekrutację do nowo powstałej grupy żłobkowej. Dzięki inwestycji Miasta Jedlina-Zdrój, w ramach zadania pn. „Rozbudowa Żłobka Miejskiego w Jedlinie-Zdroju – utworzenie 10 miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3”, współfinansowanej z programu Maluch + 2022 – 2029. Na potrzeby placówki przystosowano salę, pomieszczenie gospodarcze oraz wózkarnię.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy na kameralne obchody 217 rocznicy II-giej Bitwy pod Strugą z 15 maja 1807 roku.
W obchodach będą uczestniczyli przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej - Baterii Organicznej Artylerii Konnej I Pułku Strzelców Konnych Woysk Xsięstwa Warszawskiego.
28 lipca 2024 roku
start: Dworzysko, al. Spacerowa 22, Szczawno-Zdrój
Startujemy z aktywacją zapisów.
Zapisy dorośli, limit 500 zawodników. online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php…
Zapisy dzieci, limit 300 zawodników. online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php…
Zapraszamy!